Mercedes tamamen elektrikli modellere geçiş takvimini açıkladı

Mercedes tamamen elektrikli modellere geçiş takvimini açıkladı

Alman otomobil şirketi Mercedes’in üst şirketi Daimler, tamamen elektrikli otomobillere geçiş planını açıkladı. Şirket, 2022 ile 2030 yılları arasında tamamen elektrikli araçlar geliştirmek için 40 milyar Euro’dan fazla yatırım yapmayı planlıyor. İcra Kurulu Başkanı Ola Källenius, ürün gamının 2030 yılında yüzde 100 olmasa da büyük bir çoğunluğun tamamen elektrikli otomobillerden oluşacağını belirtti.

Karbon emisyonu ile mücadele ve iklim krizi önlemleri kapsamında otomobil devleri teker teker tamamen elektrikli modellere geçiş takvimini açıklamaya devam ediyor.

Son olarak Alman otomobil devi Mercedes’in ana şirketi Daimler, geliştirdiği araçların tamamen elektrikli modellere geçişi ile ilgili planını duyurdu.

Şirket İcra Kurulu Başkanı Ola Källenius verdiği demeçte, “Gerçekten bunun için ilerlemek istiyoruz” derken, “On yılın sonunda tamamen elektrikli olmasak da baskın olmak istiyoruz” diye konuştu.

Källenius, geleneksel içten yanmalı motor teknolojisine yapılan harcamaların 2025 yılına kadar “sıfıra yakın” olacağını da sözlerine ekledi.
40 MİLYAR EURO’DAN FAZLA YATIRIM

Daimler, 2022 ile 2030 yılları arasında tamamen elektrikli araçlar geliştirmek için 40 milyar Euro’dan fazla yatırım yapılacağını aktarırken, 2030’a kadar tamamen elektrikli otomobil pazarına hazır olmayı planladığını belirtti.

SEKİZ PİL TESİSİ KURULACAK

Yapılan açıklamada şirket, elektrikli otomobil geleceği için stratejisini özetleyerek, üretimi artırmak amacıyla ortaklarıyla birlikte sekiz pil tesisi kuracağını ve 2025’ten itibaren tüm yeni araç platformlarının yalnızca elektrikli otomobiller üreteceğini söyledi.

Daimler, 2025 itibarıyla tamamen elektrikli ve hibrit otomobillerin satışların yüzde 50’sini oluşturmasını beklediğini, bu tarihin 2030 yılına kadar gerçekleşeceğine dair önceki tahmininden daha erken olduğunun altını çizdi.

About admin

Check Also

Uzmanından kurbanda doğru beslenme önerileri

06.07.2022 16:25 Son Güncelleme: 06.07.2022 16:25 Haber Kaynağı: İHA Diyetisyen Betül Arslanoğlu, bayramların tüm aile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.