Erzurum’un ‘kırmızı periler diyarı’ Narman Peribacaları

Erzurum'un 'kırmızı periler diyarı' Narman Peribacaları

Amerika’nın Colorado Vadisi’ndeki Grand Kanyon ile benzerlik taşıyan Erzurum’daki UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan Narman Peribacaları, fotoğraf tutkunları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nca Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan Erzurum’daki Narman Peribacaları, fotoğraf tutkunları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.
Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Narman Belediyesi’nin ortak hazırladığı projeyle turizme kazandırılan ve çok sayıda projenin de devam ettiği Narman Peribacaları, her gün binlerce kişiyi ağırlıyor.
Halk arasında “Kırmızı periler diyarı” olarak bilinen ve oluşumu 300 milyon yıl öncesine dayanan Narman ilçesindeki 12 ayrı kanyonu bünyesinde barındıran doğa harikası peribacalarını, 46 günde tur operatörleri vasıtasıyla 128 otobüsle gelen turistler ziyaret etti.
Amerika’nın Colorado Vadisi’ndeki Grand Kanyon ile benzerlik taşıyan, yürüyüş yolları, atlı ve ATV’li safari, dinlenme tesisi ile kentin turizmine alternatif güzergah olarak kazandırılması hedeflenen peribacalarını aynı süreçte yaklaşık 37 bin turist ziyaret etti.
Fotoğraf tutkunlarının da uğrak yeri haline gelen ve hemen hemen her gün fotoğrafçıların saatlerce fotoğrafladığı alandaki hareketlilik ise drone ile görüntülendi.
Toplam 62 kilometrelik vadisi bulunan peribacalarında balon turlarının da yapılması hedefleniyor.

About admin

Check Also

ALS hastalığı erkeklerde daha sık görülüyor

04.07.2022 23:21 Son Güncelleme: 04.07.2022 23:21 Haber Kaynağı: DHA Prof. Dr. Hulusi Keçeci, ilk zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.