Orman yangınlarıyla mücadelede son durum (Bakanlardan açıklama)

son dakika” data-mce-href=”https://www.ntv.com.tr/son-dakika”>Son dakika haberi! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Manavgat’ta AFAD Koordinasyon merkezinden, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de Marmaris’te orman yangınlarıyla ilgili son gelişmeleri anlattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları;

(Manavgat) Bugün düne göre daha iyi durumdayız. Yangının daha ileriye gitmesini havadan ve karadan müdahaleler sayesinde durdurduk.

Yangını söndürme çalışmalarımız devam ediyor. Yarın için daha umutluyuz. Rüzgar hızını yarın kesecek. Bugün güçlü olduğu halde durdurmayı başardık. Yarın tamamen kontrol altına almayı hedefliyoruz.

Havadan ve karadan 1832 araçla yangına müdahale ettik. Aynı şekilde 6 bin 511 kişi sahada yangınla mücadele etti.

Vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için çalışıyoruz.

(Antalya’daki yangınlar) Bugün hava unsurlarımız 1650 sorti yaptılar.

Bugüne kadar 770 vatandaşımız yaralandı, etkilendi. 757’si taburcu edildi, 6 vatandaşımızın tedavisi sürüyor. Hayati tehlikeleri yok.

Tespitlerimize göre 1352 ağır hasarlı, yıkılan ya da yıkılması gereken bina var. Bağlantılı bölümleri saydığımızda bu 2 bin 164 ünite demektir.

Uçak ve helikopter için bazı ülkelerden teklifler var. ABD’den iki helikopter gönderme teklifi oldu, detaylarını çalışıyoruz.

Dün Azerbaycan’dan 1 uçağın ve 40 itfaiye aracın, 150 personelin yola çıkacağını söylemiştik. Uçak Dalaman’a indi. İtfaiye aracı ve personel de yolda.

1055 aileye 17 milyon lira ödeme yapıldı. Hasar tespit yapılan mahallelerde vatandaşlara maddi yardımları hızlı bir şekilde ulaştıracağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açıklamalarından satır başları;

Yangından etkilenen mahalleleri tek tek ziyaret ediyoruz. İhtiyaçları belirlemede tüm bakanlıklar kordineli bir şekilde çalışıyoruz. 

Afetten etkilenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını en kısa zamanda karşılayacağız.

Yangınların ilk anından itibaren devletimiz olağanüstü bir seferberlik halinde olağanüstü çalışma gerçekleştiriyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamalarından satır başları;

44 ilde 197 orman yangını çıktı, 185’i kontrol altına alındı.

Sıcaklık, düşük nem ve artan rüzgar yangının durumunu etkiledi. Muğla genelinde 1 hafta yağış beklenmiyor.

Pazar günü rüzgarın etkisini kaybetmesini bekliyoruz. 5 günlük nem günlük aşağı yukarı yüzde 20, gece de yüzde 40 ila 50 civarında.

Kemerköy Termik Santrali’nde çok önemli bir hasar yok. 

Farklı ülkelerden 23 hava aracı mücadeleye katılıyor. 

Yanan yerler yeniden ağaçlandırılacak. Yeni ağaçlandırma doğal bitki örtüsüne uygun olacak. 

Geleceğe Nefes Kampanyasıyla 252 milyon fidanı, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için üçer fidanı yıl bitmeden mutlaka dikeceğiz.

Akdeniz Orman Yangınları Mücadele Birliği’nin kurulmasının vakti geldi, Akdeniz iklim kuşağındaki ülkelerle konuyu paylaşacağız.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarından satır başları;

Bir taraftan yangınla mücadele aynı kararlılık ve aynı disiplinle devam ediyor. Diğer taraftan da vatandaşımızın yangından dolayı karşı karşıya kaldığı tüm meseleleri karşılamaya çalışıyoruz.

Yangın sebebiyle 11 bin 844 haneden 36 bin 365 vatandaşımız tahliye edildi. Bu sadece Muğla ölçeğindeki bir rakamdır.552 kişi yangından etkilenerek hastanelere başvurmuştur. 

Toplam 156 bina acil yıkılacak, yıkık ve ağır hasarlı konumdadır. 77 konut da aynı kapsamdadır.

Şu ana kadar sadece yangına dışarıdan gelen ve kamu kurum ve kuruluşlarından katılan personel sayısı 2 bin 975’tir, 473 araçtır, bunların şu ana kadar 443’ü itfaiyedir. Yine bütün bunlarla birlikte Azerbaycan’dan Sayın Bakan Yardımcımızın riyasetinde 110 personel, 54 araç Türkiye’ye intikal etmektedir ve sahada birebir çalışmaktadırlar.

Hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hem de AFAD toplam buraya 20 milyon liralık bir yardım göndermiştir.

Sosyal medya üzerinden boş durmayanlar var tabii. Şu ana kadar 3 bin 246 içerik tespit ettik. Bunların da 172’sine işlem gerçekleştirildi.

About admin

Check Also

Böbreğin az bilinen düşmanı; Bilinçsiz ilaç kullanımı

Böbrek ilaçların vücuttan atılmasında karaciğer gibi önemli rolü olan iki organdan biridir. Böbrek fonksiyonlarının bozulması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.